Je to najbolj enostavna rešitev, ki pa je ti ne uporabljaš?
Mateja Kržišnik
Objavljeno: 29.11.2023

Papir prenese vse. Drži?

Zakaj potem grizemo nohte, ne spimo, ne jemo, nas stiska v prsnem košu in nas boli želodec? 

Mnogi se tej rešitvi smejijo, tisti, ki je nikoli niso prakticirali, pa znajo povedati, da gre za izgubo časa. Kdor pa jo uporablja, bo rekel, da je to najbolj enostaven in velikokrat tudi najlažji izhod v sili. 

”Skrbi se pojavijo takoj, ko si zaželimo, da bi bile stvari drugačne kot so.”

(Eline Snel)

Kako si videti, ko te nekaj skrbi? In predvsem, kakšni občutki (in kje v telesu) te prežemajo? Rešitev, kako postopati v takih situacijah, je več – od pogovora s partnerjem/ico, prijateljico, terapevtom do ‘’ne-narediti-nič-in-se-živcirati-še-naprej’’.

Zakaj je papir najboljši zaveznik, ko si v skrbeh? 

  1. Premik iz glave na papir. Ne shranjuj v glavi tega, kar daš lahko ven. In super je, ker papir res prenese vse. Ko enkrat pozornost preneseš iz svojih misli na papir, občutiš tiho olajšanje, ker skrbi (tudi fizično) niso več del tebe.
  2. Distanca omogoči nov pogled. Ko so skrbi enkrat na papirju, jih vidiš drugače – ker niso več del tebe, lahko nanje pogledaš od daleč. To pomeni tudi manj čustveno in manj vpleteno. In nemalokrat se v tej fazi zgodi, da sploh niso videti več tako grozno, kot so bile, ko so bile shranjene v glavi.
  3. Prevzem nadzora. Kar je zunaj tebe, je lažje nadzorovati, ker pristopaš bolj razumsko. In četudi se morda zdi, da ne moreš nadzorovati čustev, pa lahko vplivaš na njihovo izražanje. S tem, ko skrbi zapišeš na papir in jih imaš pred seboj, jih drugače zaznaš in lažje prevzameš nadzor nad njimi. 
  4. Rešitev na vidiku. Pisanje o skrbeh in težavah pomaga pri zavedanju, razumevanju in ugotavljanju, kako se lahko bolje počutiš. Če se ti že vmes ne porodi ideja, kaj narediti, pospravi list za tri dni v predal. In če bo imelo vse zapisano še vedno enako moč in te bo v enaki meri motilo, ukrepaj. Če pa ne, verjamem, da veš, kaj narediti.
  5. Lažje je, ko deliš. A ni sreča lepša, če jo imaš s kom deliti? In če verjameš ali ne, tudi skrbi je lažje prenesti, če jih deliš – s prijateljico ali papirjem. Je pa res, da je papir precej bolj intimna, osebna izbira, ki je vedno na voljo. In še terapevtski učinek ima. Zato deli – deli vse, kar se ti dogaja lepega in tudi malo manj lepega. 

Kako upravljati svoje misli, da boš lažje kreirala lepe občutke, na podlagi katerih potem vstopaš odnose, pa dobiš TULE. Vabljena!