Ne začni vprašanja s to besedo
Ana Trampuž
Objavljeno: 27.04.2024

Te je kdaj prešinilo, zakaj tvoje vprašanje ne dobi pravega odgovora? Zakaj se tisti na drugi strani tako burno odzove, kljub temu da je bilo tvoje vprašanje čisto na mestu (po tvojem mnenju)?

Katero besedo pri postavljanju vprašanj uporabljamo vsi, pa redko prinese pozitiven odziv in konstruktiven odgovor?

“Zakaj nisi naredil domače naloge?” 

“Zakaj nisi pravočasno oddal poročila?

“Zakaj si to storil?”

Ne glede na to, ali smo v poslovnem okolju, komuniciramo z družinskimi člani ali prijatelji, ko želimo razumeti stvari in priti do odgovora, avtomatično vprašanje začnemo z ZAKAJ.

Vendar pa ta zakaj povzroči kar nekaj težav, če ga postavimo na začetek vprašanja.

1. Zakaj spodbuja obrambni odziv: Ko vprašamo “zakaj”, sogovornik to zazna kot obtožbo ali kritiziranje. To lahko sproži obrambni mehanizem in oteži iskren in produktiven pogovor.

2. Oža možnost odgovorov: Vprašanja z besedo “zakaj” pogosto zahtevajo specifičen odgovor, s tem pa omejujejo ustvarjalnost in širše razmišljanje. Namesto tega raje uporabimo odprta vprašanja, ki se začnejo z besedami na K (kaj, kako, kakšen) ali “povej mi”, saj spodbudijo bolj iskrene, poglobljene in raznolike odgovore.

3. Ustvarja pritisk: Ljudje so lahko zaradi ‘’zakaja’’ pod pritiskom, saj občutijo, kot da morajo hitro in natančno utemeljiti svoja stališča ali dejanja. To lahko vodi do stresa in tesnobe, kar otežuje jasno razmišljanje.

4. Lahko preusmeri fokus: Zakaj nas lahko preusmeri v iskanje vzroka za določeno dejanje ali situacijo, namesto da bi se osredotočili na rešitev ali iskanje bolj konstruktivnih poti naprej.

Namesto: “Zakaj nisi naredil domače naloge?” 

Raje: “Kako si se danes organiziral glede domače naloge?” / “Opazila sem, da danes še nisi naredil naloge. Potrebuješ pomoč?”


Namesto: “Zakaj si to rekla stranki?”

Raje: “Kaj je privedlo do te situacije?” / “Kako bi lahko naslednjič naredila drugače?”


Namesto: “Zakaj nisi poročila dokončal pravočasno?”

Raje: S kakšnimi izzivi si se srečal pri pripravi poročila? / Ali potrebuješ pomoč pri čem, da poročilo dokončaš pravočasno? / Kako lahko v prihodnosti izboljšaš proces dokončanja poročila?


Namesto: ‘’Zakaj si to storil?’’

Raje: Kaj te je motiviralo k temu? / Povej mi več o ozadju tvoje odločitve. / Lahko razložiš svoje razmišljanje pri tem?

Te povabim, da preizkusiš v praksi. Najprej se opazuj, kolikokrat začneš vprašanje z ZAKAJ in kakšen odziv ponavadi dobiš.

Nato si pripravi nekaj alternativ in naslednjič vprašaj drugače. 

Odziv in odgovor te bosta presenetila.